Archive for Listopad, 2012

Wieszak na ubrania

W przypadku stosunkowo niewielkich przedpokojów umieszczanie szafy, w której mają znajdować się buty, kurtki zimowe, odkurzacz i stare torby nie jest najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem estetycznym jak i ekonomicznym. W takim przedpokoju po chwili zacznie panować chaos, co więcej będzie tym gorzej, im więcej osób będzie zamieszkiwało to mieszkanie. Idealnym rozwiązaniem na takie warunki jest zainstalowanie wieszaka. Może on się pojawić jedynie w formie małego wieszaka zainstalowanego w ścianie, bądź całej ściany z kilkoma wieszakami, najlepiej z jedną bądź dwiema szufladami zainstalowanymi na dole –szuflady te będą idealne na buty które w danym sezonie codziennie są noszone, ponadto mogą one służyć do oparcia nogi w czasie ubierania butów lub jako krzesełko na którym można usiąść by sobie pomóc bądź poczekać na coś przy wyjściu. Wszystkie kurtki będą estetycznie powieszone na wieszaku, łatwo dostępne i przede wszystkim uporządkowane. Ewentualna półka na górze może być dobrym miejscem na torebki zakupowe bądź parasolki. W celu znalezienia dobrego miejsca na odkurzacz dobrze jest zainstalować niewielką szafkę w przedpokoju, ale taką, w której będzie tylko odkurzacz i rury do niego, ponieważ nie wkładanie tam innych przedmiotów spowoduje, że nigdy nie będzie bałaganu. Najlepiej jednak zainteresować się innym rozwiązaniem, jakim jest oddzielna garderoba.

Stół do siedzenia

Taboret jest rodzajem stołu, jednak jego przeznaczenie jest zupełnie inne. Służy on jedynie do siedzenia, jego część zwana blatem nie ma zastosowania do utrzymywania konkretnych przedmiotów. Słówko to pochodzi z języka francuskiego. Pierwszy taboret powstał za panowania Ludwika XIV we Francji, w okresie baroku. Było to w formie zwykłego, wyściełanego luksusowym materiałem krzesło, jednak nie miało oparcia. Taboret ten był skonstruowany z myślą o wysoko urodzonych damach, które miały prawo siadać (z racji swojego urodzenia) gdy znajdowały się w obecności króla. Najprostszy taboret można skonstruować sobie samemu we własnych czterech ścianach, ponieważ wystarczą cztery, równe drewniane belki służące jako jego nogi oraz podstawa najczęściej w kształcie kwadratu. Potocznie jest on również nazywany stołkiem. Taborety najczęściej znajdują się w kuchni. Jeżeli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem kuchennym, w którym znajduje się stół, krzesła nie są ekonomicznym rozwiązaniem ze względu na małą ilość miejsca. Wtedy właśnie wskazana jest obecność taboretów. Tego typu stoliki również mają swoje zastosowanie, jeżeli stołu w kuchni nie ma, a mieszkańcy danego domu stołują się na szafkach kuchennych. Oczywistością jest, że w przypadku takiego rozwiązania nie można schować nóg pod stół, taborety są ułatwieniem ponieważ można przekręcić się całym ciałem.

Czy szafki łazienkowe są potrzebne?

Coraz mniej ludzi decyduje się na zainstalowanie szafek w łazience, a tak naprawdę okazuje się, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponadto dosyć praktyczne i jeżeli dobrze zaprojektowane –może być bardzo ładne i tworzące przyjemną dla oka kompozycję w Twojej łazience. Poukładane wszelkie półeczki w łazienkach nie są dobrym pomysłem przede wszystkim dlatego, bo kurz gromadzi się na nich bardzo intensywnie, regularnie odkurzanie każdej najdrobniejszej buteleczki jest wyjątkowo uciążliwe. Ponadto często nie mamy gdzie trzymać takich przedmiotów jak płyny do płukania, proszki do prania, detergenty służące do gruntownego czyszczenia łazienki i tym podobne. Umieszczanie ich pod lustrem, obok pralki bądź w okolicach sedesu jest nieestetyczne i zwyczajnie tworzy chaos w całym pomieszczeniu. W szafce, w której mogą znajdować się takie rzeczy dobrze jest umieszczać również ściereczki do ścierania kurzów, preparaty do pastowania podług, przedmioty służące do odkurzania mebli na terenie całego mieszkania. Jeżeli masz możliwość zainstalowania dosyć dużej szafki w swojej łazience masz dobre miejsce na trzymanie odkurzacza, wszystkich rur do niego, deski do prasowania, suszarki do prania, wiadra do mopa, samego mopa, miotły i tym podobne. Małą szafkę można umieścić na ścianie oszczędzając w ten sposób miejsce.

Szafka w kuchni

Kuchnia nie byłaby kuchnią gdyby nie obecność lodówki, kuchenki gazowej oraz zlewozmywaka. Jednak bezwzględnie istotny jest również blat na którym poszczególne produkty do każdej potrawy są przygotowywane, w tym celu wcale nie trzeba upychać do malutkiej kuchni stołu (chociaż jego obecność może stworzyć przytulność i ciepły, rodzinny klimat). Nie da się ukryć, w kuchni musi znajdować się kilka szafek. W szafkach kuchennych najczęściej trzymane są naczynia, jednak poza tym trzymane bywają tam również przyprawy, substancje takie jak kawa, herbata, kakao i tym podobne, niektóre warzywa takie jak ziemniaki bądź cebula. Dobrze jest tak zaprojektować zlewozmywak, by był obudowany w typową szafkę kuchenną, pod którą może znajdować się śmietnik oraz drobne przedmioty które w kuchni zawsze powinny być pod ręką, takie jak zmiotka, szufelka, niektóre preparaty do czyszczenia bądź worki na śmieci. Jeżeli mamy do czynienia z dosyć malutką kuchenką dużą popularnością cieszą się szafki zawieszone na ścianie. Szafki, w których znajdują się kubki, szklanki bądź talerze można utrzymać  we względnym porządku, jednak prawdziwym utrapieniem niejednego kucharza są szafki w których przechowywane są garnki. Ze względu na ich nieprzyjemną objętość garnki wkładane są do szafek dosyć niedbale, przez co łatwo jest spowodować sytuację chaosu w konkretnej szafce.

Szafa –obowiązek każdej sypialni

Mebel który ustawia się na podłodze w konkretnym pomieszczeniu bądź jest częścią zabudowy (najczęściej wbudowywany w szafę), w którym najczęściej przechowywane są ubrania (nie tylko) to tak zwana szafa. Najczęściej znajduje się on w przedpokojach oraz pomieszczeniach sypialnych. Z punktu widzenia samej konstrukcji szafa różni się znacznie od regału przede wszystkim tym, że posiada ona drzwi. Drzwi są najczęściej na zasadzie otwierania, mogą jednak być to równie dobrze drzwi suwane. Większą popularnością jednak cieszą się zwykłe drzwi, ponieważ mogą po wewnętrznej stronie zawierać lustro, dzięki czemu cały mebel może tworzyć coś w rodzaju garderoby. W szafie znajdują się pułki, szuflady, haczyki na krawaty, paski, apaszki i tym podobne, ponadto w szafach których bezpośrednim przeznaczeniem jest przechowywanie odzieży znajduje się drążek na wieszaki. Niektórzy ludzie trzymają w szafach również książki, naczynia i inne tego typu przedmioty, po które stosunkowo często się sięga. Dobra, przestronna szafa to również świetne rozwiązanie na przedpokój, dzięki temu nie musimy mieć porozkładanych po całym domu takich przedmiotów jak suszarka do ubrań, deska do prasowania, żelazko i tym podobne. Trzymanie takich przedmiotów na balkonie jest bardzo szpecące i nie przedstawia  nas w najlepszym świetle przed naszymi sąsiadami.

Symbolika tradycyjnego stołu

Kultura europejska przywiązuje szczególną wagę do mebla znajdującego się w znacznej większości domów poprzez istotną symbolikę. Stół dla wielu ludzi kojarzy się z takimi pojęciami jak „dom” bądź „domowe ognisko” dzięki codziennym, wspólnie spożywanym posiłkom razem ze wszystkimi członkami rodziny. Symbolika tego mebla w naszym kraju jest wyjątkowo duża ze względu na duże zaangażowanie w doktrynę Kościoła Katolickiego, który zaznacza, że rytuał eucharystii powstał właśnie w czasie ostatniej wieczerzy. Jezus w Wielki Czwartek podzielił się po raz ostatni chlebem oraz winem będącymi symbolem jego ciała i krwi właśnie przy stole, przy którym poza nim siedziało dwunastu apostołów. Właśnie w ten sposób powstał ołtarz w kościołach, w których również odnosi się on do dzielenia się chlebem wiernych. Właśnie to powoduje, że stół również może symbolizować gościnność. Stół okrągły również ma bardzo duże znaczenie ze względu na wyraźny brak pierwszego miejsca wśród osób przy nim zasiadających. Polakom okrągły stół przypomina obrazy z 1989 roku które mają dużo wspólnego z legendą o królu Arturze (wytworzenie symboliki porozumienia). Pojęcie „zasiąść z kimś do stołu” bez względu na to, czy z myślą o rokowaniach, wspólnym posiłku, informowania o jakimś ważnym wydarzeniu oznacza działanie o charakterze pokojowym.

Najbardziej tradycyjny mebel w domu

Stół jest meblem, który pojawia się praktycznie w każdym domu, chociaż spokojnie można bez niego funkcjonować. Jest to najprostszy (przez co najstarszy) mebel który składa się z wąskiej podstawy na najczęściej czterech (rzadziej trzech lub jednej nodze) nogach. Najczęściej znajduje się on w jadalni lub w pomieszczeniu pełniącym połączenie jadalni z salonem, w każdym razie obecność stołu w danym pokoju świadczy o tym, że tam spożywane są posiłki. Dosyć często również stoły są w kuchniach, gdzie rodziny jedzą tworząc przyjemniejszą i swobodniejszą atmosferę. Dodam, że w kuchni najczęściej jedzą wspólnie współlokatorzy tworząc niepowtarzalny, rozrywkowy klimat wspominany później we wspomnieniach ze studenckich czasów. Powierzchnia na stole nazywana jest płytą roboczą, często służy jako blat zwłaszcza w czasie przygotowywania w kuchni posiłków. Stół na którym spożywane są posiłki bywa przykrywany eleganckim obrusem, zwłaszcza w przypadku wyjątkowych okoliczności jak wizyta ważnych gości lub Wigilia Bożego Narodzenia. Na stole poza zastawą są umieszczane również takie akcesoria jak świece, kwiaty i tym podobne. Wymiar symboliczny stołu powoduje, że bardzo duża grupa ludzi w ogóle nie dopuszcza możliwości zaśmiecania stołu papierkami, śmieciami, bądź na zbyt długie utrzymywanie na nim brudnych naczyń.

Prezentacja najcenniejszej porcelany

W celu dyskretnego zaprezentowania najcenniejszych, delikatnych przedmiotów dobrze jest posiadać mebel przypominający szafkę, oszklony z trzech lub czterech stron zwany serwantką . Ludzie najczęściej przetrzymują tam elegancką porcelanę, zastawy które na stole pojawiają się jedynie w wyjątkowych okazach, srebra, szkło i tym podobne. Czasami poza przedmiotami ściśle kojarzącymi się ze spożywaniem posiłków pojawiają się tam wyjątkowo ładne i wymyślne figurki z porcelany bądź alkohole –zwłaszcza nalewki które są podarunkiem od bardziej sędziwych członków rodziny, najczęściej w przepięknych kryształowych flakonikach. Serwantki najczęściej znajdują się w pomieszczeniach, w których pojawiają się goście, czyli w salonach. Najczęściej umieszczona jest w takim punkcie pokoju, żeby goście mogli zobaczyć ją w miarę szybko po wejściu do pomieszczenia. Ponadto jeżeli domownicy lubią zaprosić znajomych bądź dalszą rodzinę do siebie na noc ponieważ posiadają tak zwane pokoje gościnne (sypialnie specjalnie przeznaczone dla osób nocujących w domu tylko przez chwilę). Dobrze prezentująca się tam serwantka jest idealnym pomysłem na dyskretne zaimponowanie swoim gościom. W dzisiejszych czasach serwantki są jednak mało popularne ze względu na uciążliwość odkurzania mebla i jego zawartości, która jest zbyt cenna by robić to na szybko.

Gdzie powinny być książki?

Biblioteczka jest również nazywana regałem. Poruszany tutaj temat dotyczy mebla, które służy do przechowywania książek. Najczęściej regały znajdują się w salonach lub oddzielnych pomieszczeniach służących do pracy, zwanych gabinetami. Idealnie komponuje się z małą, skromną sofą bądź tapczanem oraz małą, ciemną (ale odpowiednio jasną dla naszych oczu) lampką z wypunktowanym światłem. Lecąca w tle spokojna muzyka (pogodna muzyka klasyczna lub klimatyczny jazz) jest również mile widziana. Regały często stawiane są w okolicach stołu rodzinnego (jeżeli w danym domu lub mieszkaniu nie ma oddzielnej jadalni), to bardzo dobry pomysł zwłaszcza gdy nad stołem znajduje się zainstalowana na suficie lampka, wtedy przyjemnie jest pogrążyć się w książce siedząc wygodnie przy stole mając przed sobą ulubioną lekturę ze szklanką herbaty. Czasami regały również znajdują się w pomieszczeniach sypialnych, jednak najczęściej wtedy są to stosunkowo niewielkie biblioteczki. Umieszczane tam są z myślą o przyjemności uspokojenia swoich myśli tuż przed snem. Prawda jest taka, że prawdziwi maniacy książkowi mają wiele regałów porozkładanych po całym domu, nierzadko nawet w przedpokoju naprzeciwko łazienki lub… w samej umywalce. Bardzo wielu moli książkowych uwielbia pogrążać się w lekturze gdy idą za potrzebą.

Szczegółowe zastosowanie pufy

W dwudziestym pierwszym wieku w coraz mniejszej ilości mieszkań, jednak ciągle pojawiają się w polskich domach pufy. Chodzi tutaj o niski, bardzo miękki taboret, który składa się ze skrzyni oraz siedziska na niej się znajdującym. Całość jest obita skórą lub tkaniną w konkretnych wzorach lub kolorach. Czasami pufy są sprzedawane jako komplet z kanapą oraz zbiorem foteli, wszystko wtedy mniej więcej podobny wygląd (chodzi tutaj o materiał, którym meble te są przyozdobione). W dzisiejszym czasie pufy mogą służyć jako siedzenie dla osób, dla których już zabrakło miejsca znajdującym się przy konkretnych stolikach, dlatego ich obecność w salonie jest dosyć pożądana, gdy w domu zjawi się duża liczba gości. Ponadto pufa czasami pełni funkcję współczesnego podnóżka -siedząc na fotelu, kanapie, bądź relaksując się w fotelu bujanym bardzo przyjemnie jest dać odpocząć swoim nogom na miękkiej, ciepłej pufie. Przede wszystkim w pufie możesz trzymać różne niby niepotrzebne rzeczy, jednak fakt jest taki, że sięgasz po nie zbyt często, by wynosić je do piwnicy. Pufa jest również świetną skrytką na prezenty, zwłaszcza w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Podsumowując posiadanie pufy w swoim mieszkaniu jest jak najbardziej wskazane ze względu na idealne połączenie skrzynki bądź skrytki na prywatne przedmioty z wygodnym siedzeniem na okoliczność wizyt gości.

This theme is sponsored by